Historia przedszkola

„Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”.
Robert Fulghum

 

Przedszkole nr 9 im. "Jasia i Małgosi" w Wołominie.


Posesja przy ulicy Piłsudskiego 15 należała niegdyś do państwa Dzwonkowskich, wspaniałych pedagogów, których dom i ogród zawsze rozbrzmiewał dziecięcym gwarem. Marzyli, by tak było zawsze i dlatego swoją posiadłość przekazali dla dzieci.

I tak w pięknym rozłożystym ogrodzie pośród starych drzew i pięknych kwiatów rozpoczęto budowę przedszkola, które zostało powołane decyzją kuratora dnia 1 marca 1979 roku. Pierwsi wychowankowie przedszkola swą przygodę z edukacją zaczęli w nowo wybudowanym budynku typu ciechanowskiego.

    

 Ogród przedszkolny w 1979 roku.

Z okazji dwudziestolecia istnienia placówki, przedszkole za patronów obrało bliskie dzieciom, postacie z bajki: Jasia i Małgosię. Od tej pory wchodzące do przedszkola dzieci witają uśmiechnięte postacie Jasia i Małgosi, zachęcające je do wspólnej nauki i zabawy.

Jaś i Małgosia witają wchodzące do przedszkola dzieci.

Przedszkole nr 9 w Wołominie jest publiczną placówką oświatową liczącą 5 oddziałów, w tym dwa integracyjne. Znajduje się blisko centrum miasta i ważnych szlaków komunikacyjnych i drogowych. Parterowy rozłożysty budynek ma przestronne sale, które tworzą wymarzone miejsce dla dzieci. W przedszkolu Jasia i Małgosi panuje ciepła i serdeczna atmosfera. Jest ono miejscem, które umożliwia dziecku kształtowanie własnego „Ja” i nawiązywanie nowych, ważnych więzi z innymi dziećmi i osobami dorosłymi.

Przedszkole jest czynne od pon. do pt. od godziny 6.30 do 17.00.

Zawsze w czerwcu prowadzony jest program adaptacyjny dla 3-latków, które od września przekroczą próg przedszkola. Jest to czas, kiedy przyszłe przedszkolaki poznają bliżej przedszkole, wychowawczynie, by we wrześniu bez stresu rozpocząć edukację przedszkolną.

W swoją pracę z dziećmi, nauczycielki Przedszkola nr 9 im. Jasia i Małgosi wkładają wiele serca i miłości, by po wielu latach w dorosłym życiu mogły one powiedzieć za R. Fulghumem „wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu -o tym jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”.

Aktualnie jest przygotowywany projekt sześciooddziałowego budynku przedszkola. Planowane rozpoczęcie budowy - druga połowa 2012 roku.

  

Portal Edukacyjny Gminy Wołomin
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.